...

Barkod Sistemi ve Perakende Sektörü Üzerindeki Etkileri

Barkod sistemleri ve barkodların kullanım alanları uzun bir süredir popülerdir.

Barkod sistemleri pek çok perakende satış noktası ve süpermarkette kontrol ve takip yapma amacıyla kullanılmaktadır.

Barkodlu anahtar yönetim sistemleri günlük operasyonları iyileştirme ve uzun vadede zamandan tasarruf sağlamada büyük rol oynar.

mağaza barkod sistemi
barkod okuyucu

Blog

Stok Yönetimi İçin Barkod Sistemi Kullanmanın Avantajları

Stok takip yazılımlarını kullanmak adına uzman olmanıza gerek yoktur. Envanterleri tek tek manuel olarak sisteme yüklemek oldukça zor bir iştir.

Ürünlerin üzerinde bir barkod etiketi bulunduğunda hızlı ve basit bir tarama işlemi ile verileri görüntüleyebilir ve de aynı zamanda ürünlere bilgiler ekleyebilirsiniz.

Barkod sistemi ürünleri son derece hızlı tanıması uygulaması sebebiyle tercih edilmektedir.

Tüm bunların de ötesinde pek çok endüstride otomatik bir şekilde ürün tanımlanmasına olanak sağlar.

Barkod sistemi ile stok yönetimi yapıldığında maliyette oldukça düşük olur.

Barkod sistemi ayrıca üretkenliği da arttırır; giderleri düşürüp eğitim ve işçilik süresini kısaltır.

Barkod sistemi ile stoklarınıza tam anlamıyla ne olduğunu bilmeniz sebebiyle fazla sipariş vermekten kurtulabilirsiniz.

Teknolojinin günümüzde bu kadar hızlı ilerlemesi ile barkod sistemleri geliştirilmiştir.

Bir işletme adına barkodlu stok yönetim sistemi ne kadar erken kullanılırsa işletme adına o kadar büyük bir kar elde edilir.

Doğru stok yönetim uygulamalarını kullanmak ve proaktif olmak uzun vadede paradan ve de bunun yanında zamandan tasarruf etmeyi sağlar.

Pek çok işletme envanter yönetimini ciddiye almaz ve hasarlı ya da eksik bir envanterle karşılaşana kadar bekler.

Bu bekleme işlemi çok fazla zarara mal olur. Para ve zamandan tasarrufun dışında aynı zamanda da müşteri memnuniyeti barkod sistemi ile arttırılabilir.

Barkod numaralarını  elle yazarak manuel bir şekilde sistemin üzerine girmek oldukça zorlayıcı olur.

İnsan tarafından yapılan her 100 tuş vuruşu üzerinde ortalama olarak 10 hata oluyor.

Barkod sistemi ile 10.000 vuruşta yalnızca tek hata yapılır. Çok fazla envanter siparişi olduğunda hatalar gereğinden fazla harcama yapmaya sebep olabilir barkodlar bu hataları ortadan kaldırır.

İşletmeler müşteri ve eşyalarını güvende tutmak ister. Barkod teknolojisi ile özellikle de ilaç ve sağlık sektörlerinden karışıklık ve hataların önlenmesi adına yardımcı olur.

barkodlu terazi
barkod sistemi

Blog

Barkod sistemlerinin sağlamış olduğu avantajlar aşağıda verilmiştir.

● Elle girişi azaltıp verimliliği ve üretkenliği artırır
● Stok sayımlarının doğruluğu iyileştirir
● İyileştirilmiş sistemi ile stok güvenliğini sağlar
● İşleyişi basitleştirerek maliyet etkinliğini arttırır
● Gerçek zamanlı raporlama ve bunun yanında doğru veri analizi sağlar
● Stok doluluğu ile ilgili bildirim yapar
● Kolaylaştırılmış şekilde yeniden sipariş verme ve satın alma süreçleri sağlar

Blog

Barkod Nedir?

Barkodlar ürünleri hızlı şekilde tanımlamak ve de stokları izlemek için verileri makine tarafından okunabilir biçimde temsil etme yöntemidir.

Barkodlar bir boyutlu ve iki boyutlu olabilir.

Stok Yönetimi Yapmak İçin Barkod Okuyucu Nasıl Kullanılır?

Barkod tarayıcılar sağlam bir stok yönetim sisteminin parçasıdır.

Barkodlar ürünlerin hakkında bilgi almak adına bir veri tabanı açma ihtiyacı olmadan bilgileri oldukça küçük bir fiziksel alana kodlamanın yoludur.

barkod nedir
barkod sistemi

Blog

Stok Yönetim Sistemi Pahalı Mıdır?

Stok yönetim sistemi maliyeti ihtiyaçlara göre değişim gösterir. Satın alınan ürünlerin sadece mevcut ihtiyaçları karşılamaması gerekir.

Aynı zamanda da gelecek ihtiyaçları karşılamalıdır. Yazılımlara ek olarak barkod yazıcı, tarayıcı ve donanımlarının satın alması gerekmektedir.

Doğru bir şekilde uygulaması yapılan barkod sistemi envanter yönetimini iyileştirir ve bu işletmenin büyümesine de büyük oranda katkı sağlar.

İşletmeler adına envanter hareketlerini izlemenin en güvenilir ve hızlı yolu barkod sistemi ile stok yönetimi yapmaktır.

Barkod sistemi olmadan stoklar yanlış hesaplanabilir veya ürünlerin son kullanma tarihlerini kaybetme riski ile karşılaşılabilir.

Blog

Stok Yönetim Yazılımı işletmelere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Stok yönetim yazılımı barkod ile birlikte gelecek tüm avantajlardan yararlanmak adına büyük bir öneme sahiptir.

Stok yönetim yazılımı barkodlar da dahil olmak üzere ürünlerin bilgilerini depolamak adına oldukça uygun bir yerdir ve barkod tarandığında bilgisayar üzerine bilgi veren bir veri tabanı görevi görür.

Stok yönetim sisteminde barkodlar yürürlükte olduğunda şirket daima mevcut olan envanter seviyelerini eksiksiz ve doğru şekilde bilir.

İşletmedeki ürün raflara her konulduğunda veya raftan alındığında personel ürünü tarar ve de bu tarama stok yönetim sistemi üzerindeki verileri otomatik bir şekilde günceller.

Böylece işletmenin beklenmedik bir şekilde stokların bitmesi ya da satışlarını kaçırması gibi yaşanacak kötü durumları önlenir.

Stok yönetim yazılımı gerçek zamanlı şekilde güncellemelerini yapmak adına barkodları kullanan işletme liderleri; yeni siparişleri verirken, hangi ürünleri tanıtacağını seçerken ve de stokları nasıl boşaltacaklarını belirlerken güncel ve doğru bilgilere sahip olurlar.

Doğru ve iyi satın alma kararları işletmeleri büyütecek bir etkiye sahiptir.

el terminali
giyilebilir el terminali

Blog

Barkodlar İşletmelere Nasıl Yardımcı Olur?

Günümüzde hiçbir teknoloji barkodlar kadar yaygın bir şekilde benimsenmiştir.

Tabii ki barkodların bu kadar çok tercih edilmesinin iyi sebepleri vardır.

Pek çok işletme potansiyel gelir ve giderlerinin oldukça büyük bir kısmını temsil eden stoklarını izlemenin etkili, basit ve de güvenilir bir yolunu barkodlar sayesinde bulmuştur.


Yeni kurulan işletmeler ya da henüz barkod sistemine geçmeyen işletmeler hangi tür barkodların ihtiyaçlarını en iyi ve en doğru şekilde karşıladığını bulup bunları doğru bir şekilde kullanıp tanıdığından emin olmalıdır
.

İyileştirilmiş stok kontrolü ve doğruluğu tam zamanlı verilere erişim yolu ile hızlıca bir yatırım getirisi sağlayan bir yatırımdır.

Barkod sistemleri işletmelere mükemmel müşteri deneyimini sağlamak, maliyetleri doğru şekilde kontrol etmek ve ihtiyaç duydukları görünürlüğü sağlamak adına önemli bir rol oynar.
.

Blog

Stok Yönetimi İçin Barkod Sistemi Kullanmanın 3 Yolu

Barkodlar adına sınırsız bir kullanım durumu bulunuyor. Barkodlar günlük operasyonların doğruluk verimliliğini önemli ölçüde arttırır.

İşletmelerin yalnızca mevcut stok seviyelerini değil aynı zamanda da ürünlerin konumlarını da bilmeleri gerekir.

Barkod sistemleri bu stok yönetim sorununu çözmeye de yarar.

Depoda çalışan personeller yeni ürünler geldiğinde ve de bir siparişin parçası olarak gönderildikleri zaman bu ürünlere yeniden tarar, otomatik tesislerde takılı şekilde bulunan tarayıcılar ürünlere konveyör sistemi boyunca hareket ederken de takılabilir.

Barkod sistemi ile bir kez ayarlama yapıldıktan sonra ürün numaraları daima güvenilir olup gerçek zamanlı olarak güncellenecektir.

Barkod sistemleri işletmelerin bilgisayar, araba ve makine ve benzeri operasyonlarını desteklemek adına kullandıkları varlıkları takip etmenin popüler bir yoludur.

Stok izleme yazılımları ile birlikte kullanılan barkod sistemi işletmenin varlıklarının durumunu ve de konumunu izlemesine bunun yanında onarım veya bakımları ile ilgili gerekli kayıtların sağlanmasına yardım eder.

Barkod sisteminin bu noktadaki önemi işletmelerin sermaye varlıklarını yıllar boyu ellerinde tutması ve tekrar tekrar kullanması alanında ortaya çıkmaktadır.

Barkodlar bilgisayarlar aracılığıyla öğelerin kim ve ne zaman kullanıldığını gösterir.

Pek çok işletme alacak ve borç hesapları takip etmeyi kolaylaştırmak adına barkod sistemlerini kullanır.

Barkod sistemi bu alanda da büyük bir öneme sahiptir.

Barkod sistemi kullanan bir işletme stok yönetimini en doğru şekilde yapıp bunun yanında avantajlara da sahip olur.

 

eft pos

Diğer Yazılar

Temsilcimizle Görüşün

Kullanıcı Yorumları

Akcin Kuruyemiş

Süleyman Akcin

"Bulut tabanlı ERP programı sayesinde Server’ın Elektrik faturası fiyatına Bulut kullanıyoruz. Bulut tabanlı bir program sayesinde her zaman her yerden sistemi kullanabiliyoruz. Pazar günü evden, Tatilde Plajdan internetin çektiği her yerden Dükkanın ve Toptanın cirolarını görebiliyoruz. Teknoloji sayesinde işimiz her zaman elimizin altında. Teşekkürler Çamlıca Barkod."

Zky Giyim

Orhan Yılar

"Alt yapı ve sistem maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile ve istediğim pc yada tabletten işlerime odaklanabilmek için Tamsoft Erp muhasebe programını seçtim. Artık tablet yada pc nin olduğu her ortam bize çalışma ofisi oldu. Mali onaylı yazarkasa yerine E-arşiv kasa kullanarak z raporu almak zorunda kalmıyoruz ve ay sonu mali onaylı rapor almak zorunda da değiliz. Entegrötör firma üzerinden muhasebecimize kullanıcı açıyor ve istediği zaman faturaları almasını sağlıyoruz. Otomasyon ürünlerinin entegre çalışması sayesinde işlerimiz çok kolaylaştı."

Berk Süt

Mehmet Başoğlu

“Herkesin kolaylıkla kullanabileceği Dokunmatik Pos, Barkodlu Terazi, Barkod Okuyucu ve Barkod Yazıcılar ile ticaretimizi teknolojinin getirdiği rahatlıkla yapıyoruz. Muhasebe, yazarkasa, el terminalleri için sahadan gelen taleplerle ortaya çıkan işlevsel yazılımlar yükümüzü bayağı hafifletti. Çamlıca Barkod’la çalışmak işletmemize güven veriyor. Teknolojinin daha ne kadar gelişeceğini zaman bize gösterecek.”

Yardıma mı ihtiyacınız var?
Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul Et
Reddet
Gizlilik Politikası