...

RF-ID ile Demirbaş ve Stok Takibi

RF-ID ile demirbaş ve stok takibi işlemi radyo frekansı tanımlama sistemi olarak bilinir.

Tüketicilerin her zaman fark etmese bile RF-ID etiketleri taşıyan pek çok ürünü kullandığı bilinir.

RF-ID modern bir teknoloji gibi görünse de aslında 60 yılı aşan bir süredir kullanılmaktadır.

Büyük miktarlardaki envanterleri yöneten üreticiler ve de perakendeciler adına RF-ID envanter yönetimi zahmetli ürün veri girişi sistemlerini kolaylaştırmaktadır.

RFID bir radyo frekans tanımlama sistemiyle çalışmaktadır. RF-ID sistemi ile bilgiler %100’e yakın doğrulukla uzaktan iletişim sağlanmaktadır.

Bir RF-ID etiketi ve barkod arasındaki belirgin fark RF-ID ile işlem yaparken ürünün okunması adına tarayıcıya tutulması gerekmesi olarak bilinir.

RF-ID etiketi malları bir giriş kapısından geçirerek stoklara kaydeder.

 

rf-id El Terminali
rf-id stok yönetimi

Blog

RFID Etiketi Nedir?

RFID etiketi akıllı barkodları kullanan izleme sistemi olarak bilinir.

RFID etiketleri kullanılırken radyo frekans teknolojisinden yararlanılır.

Radyo frekansı ile verilen radyo dalgaları verileri etiketler üzerinden bir okuyucuya iletip sonrasında bu bilgileri RFID bilgisayar programı üzerine iletir.

RFID etiketi daha çok ticari mallar için kullanılmakla birlikte araç, evcil hayvan ve hatta Alzheimer hastalığı olan hastaları izlemek için kullanılabilir.

RFID etiketi ayrıca RFID çipi olarak da adlandırılır.

 

Envanter sayımı yapmak ve raf kutularını gözden geçirmek ve uzun süreler boyunca uğraştırmayı gerektirir.

RFID sistemi ile her şey yerinde iken envanter denetimi yapabilir ve böylece süreç hızlanıp işçilik maliyetini düşürülür.

RFID sistemi ile fiziksel sayımları doğrulamak adına ürünlerin kutudan çıkarılmasına gerek duyulmamaktadır.

Siparişler tamamlanırken envanter yazılım sistemi üzerindeki bilgilere basitçe bakılarak tüm ürünler hızlıca bulunabilir.

RFID ürün takibiyle insan faktörü en düşük seviyeye çekilir.

Artan taleplerin sonucunda teknoloji yeniliğe teşvik edilip RFID izleme yazılım sistemleri oluşturulmuştur.

Perakendeciler bu teknolojiyi tesislerinin genelinde mallarının hareketlerini takip edip güvenliğini sağlamak adına kullanmaktadır.

RFID sistemi stok daralmasını en aza indirmenin en etkili yolu olarak bilinir.

İşletmelerin envanter yönetimi için RFID etiketi kullanması azaltılmış işçilik maliyet ve hızlı tarama gibi benzer pek çok faaliyet sunar.

RFID etiketleri barkodlardan farklı olarak görüş hattı gibi bir tarama gerektirmediğinden uzaktan okuma kullanır.

Herhangi bir yönde okunabilme güncellemeleri tarama özelliği ile işletmeye görünürlük sağlar.

RFID artırmış işçilik maliyetleri sağlar. Dağıtım merkezi maliyetlerini toplam olarak %50-%80’ini oluşturan işçilik maliyetleri RFID ile azaltılabilir.

İşletmelerin envanter girişi, sevkiyat doğrulaması ve de sayımı çalışanların işlenmesine gerek duyulmadan sadece birkaç taramada çok hızlı ve otomatik bir şekilde RFID sistemi ile yapılabilir.

RFID sisteminin kullanması tüm ürünleri tedarik zinciri döngüsü boyunca izlemeye ve de bunun yanında envanter konularında daha fazla görünürlük sağlanmasına olanak sağlar.

RFID sistemi tüm bunların getirisi olarak hırsızlık ihtimalini azaltma gibi bir fayda da sunar.

 

rf-id barkod okuyucu
rf-id okuyucu

Blog

RFID Demirbaş ve Stok Takip Yazılımı

RFID sistemi özelleştirilebilir ve de SOS envanteri gibi pek çok envanter yazılımını çözümleme ile çalışabilecek şekilde yapılandırılabilmektedir.

Çok fazla envanteri olan işletmelerin RFID etiketlemesinden faydalanması işletme adına önemlidir.

İşletmelerin envanter yönetimi için RFID etiketi kullanması azaltılmış işçilik maliyet ve hızlı tarama gibi benzer pek çok faaliyet sunar.

RFID etiketleri barkodlardan farklı olarak görüş hattı gibi bir tarama gerektirmediğinden uzaktan okuma kullanır.

Herhangi bir yönde okunabilme güncellemeleri tarama özelliği ile işletmeye görünürlük sağlar.

RFID Envanter Yönetim Sistemine Nasıl Geçilir?

İşletmelerin RFID envanter yönetim sistemine geçebilmesi için öncelikle RFID yazıcı, üretici, tarayıcı ve de izleme yazılımını edinmesi gerekmektedir.

Her bir ürüne yerleştirilmiş bir RFID etiketi bulundurulmalıdır. RFID sistemi çoğu durumda barkodun yerini alır.

Tabii ki istisnaların olacağı bilinerek barkodlar bloke edilmemelidir. Sahada hem sabit hem de mobil okuyucular kurulabilir.

Mobil okuyucular ve el terminalleri öğeleri aramak için kullanabilir ve sabit okuyucular da tesisin belirlenen noktalarına yaklaştıkça ürünleri okuyacak şekilde kurulabilir.

RFID sistemi özellikle de büyük hacimli şirketlerin gerçek zamanlı ürün takiplerini yapmak ve de günümüz çağının akıllı sistemleri üzerinde veri tutarlılığını artırmak adına büyük bir fırsattır.

Var olan tüm ürünleri etiketlemek oldukça zor ve büyük bir iş olup işlem tamamlandığında işletme envanterlerini kontrol etme ve ürünlerine bakmak adına daha da donanımlı bir hale gelir.

Otomatik olarak yapılan envanter kaydı ile ilgili işletmenin çalışanlarına öğreteceği çok az iş bulunur.

Tüm teknolojik değişikliklerde var olduğu gibi çoğu işletmenin RFID sistemine geçmesi belirli bir zaman alacaktır.

Bu zaman içerisinde potansiyel maliyetin tasarrufu, geçiş sürecinde yaşanacak rahatsızlıkları giderici büyük bir avantaj olma vaadi vermektedir.

Blog

RFID Etiketi Nasıl Çalışır?

RFID etiketi anten veya mikroçip aracılığıyla bilgileri gönderip alarak çalışır. RFID okuyucu üzerindeki mikroçipler kullanıcıların istemiş olduğu bilgiler aracılığıyla yazılır.

İki tane RFID etiket türü bulunur. Bunlar pille çalışan ve pasif RFID etiketleridir. Pille çalışan RFID etiketleri güç kaynağı olarak pil içerir.

Pasif olan RFID etiketleri RFID okuyucusundan iletilmiş olan elektromanyetik enerjiyi kullanarak çalışır.

Düşük, yüksek ve yakın alan iletişim frekansı pasif RFID etiketlerindeki bilgileri iletmek için kullanılır. Aktif RFID etiketleri 433 MHz’e veya 915 MHz’e frekanslarını kullanır.

Sürekli gelişip değişen envanter yönetimi dünyasında verimliliği artırmak en büyük odak noktasıdır.

Şirketler performanslarını yüksek seviyelere taşıyacak yeni teknolojileri benimsemelidir.

Şirketler yeteneklerini düzenli olarak değerlendirip mevcut alt yapılarından en fazla verimi elde etmenin yollarını aramak istemektedir.

Operasyon yönetimi adına yapılacak değişikliğin tüm operasyonlar üzerinde yaratabileceği etkiyi tam anlamıyla anlamak adına büyük kapsamlı bir araştırma ve yatırım analizi yapmak için gereken özen gösterilmelidir.

İşletmelerin envanter yönetim endüstrisi içerisinde büyük bir ses getiren ve çok fazla dikkat çeken bir yöntem olan etiket kullanımı işletmelere büyük bir kolaylık sunmaktadır.

RFID sisteminin dokunmatik panelleri ile bilgisayarlar üzerinde geliştirilen menü ve fonksiyonlar, üretim sahası üzerinden canlı bir şekilde bilgi girişi ve çalışanlardan veri toplanmasını sağlamaktadır.

İşletmelerin envanter yönetimi için kullandığı RFID etiketi ile işlem yapmak için radyo dalgalarını kullanan bir tarayıcı gerekmektedir.

RFID okuyucuların verileri okuması ve de bunları aktarması için mikroçip içermektedir. Etiketleri korumak adına ürünler kâğıt ve plastik gibi malzemeler sarılır.

İşletmelerin envanterini takip etmek için kullandıkları etiketler genel olarak pasif RFID etiketleridir.

Bu etiketler pil içermez. Uzun mesafeli takipler için kullanılan aktif etiketler ise daha yüksek bir maliyete sahiptir.

rf-id etiket

Blog

RFID Envanter Yönetim Sistemi Kullanmanın Maliyeti Nedir?

Bir RFID ödeme sistemi maliyetleri arasında lisans ücreti, bakım ve etiketleri bulunmaktadır.

Pasif RFID sistemi uzun vadede etiket maliyetlerinin düşük olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Uzun vadede bakılacak olursa RFID sistemi belirli bir maliyet ödendikten sonra büyük bir kara geçişe olanak sağladığı görülmektedir.

RFID sistemleri işyeri ihtiyaçları ve iş süreçlerine özel olarak tasarlanan menü yapısı ile zaman ve hız kazanmaya yardım eder.

RFID sistemi mobil şekilde birçok işlemi sahada yapabilme imkânı sağlar.

Rf-id ile ilgili detaylı bilgi için

 

Diğer Yazılar

Temsilcimizle Görüşün

Kullanıcı Yorumları

Akcin Kuruyemiş

Süleyman Akcin

"Bulut tabanlı ERP programı sayesinde Server’ın Elektrik faturası fiyatına Bulut kullanıyoruz. Bulut tabanlı bir program sayesinde her zaman her yerden sistemi kullanabiliyoruz. Pazar günü evden, Tatilde Plajdan internetin çektiği her yerden Dükkanın ve Toptanın cirolarını görebiliyoruz. Teknoloji sayesinde işimiz her zaman elimizin altında. Teşekkürler Çamlıca Barkod."

Zky Giyim

Orhan Yılar

"Alt yapı ve sistem maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile ve istediğim pc yada tabletten işlerime odaklanabilmek için Tamsoft Erp muhasebe programını seçtim. Artık tablet yada pc nin olduğu her ortam bize çalışma ofisi oldu. Mali onaylı yazarkasa yerine E-arşiv kasa kullanarak z raporu almak zorunda kalmıyoruz ve ay sonu mali onaylı rapor almak zorunda da değiliz. Entegrötör firma üzerinden muhasebecimize kullanıcı açıyor ve istediği zaman faturaları almasını sağlıyoruz. Otomasyon ürünlerinin entegre çalışması sayesinde işlerimiz çok kolaylaştı."

Berk Süt

Mehmet Başoğlu

“Herkesin kolaylıkla kullanabileceği Dokunmatik Pos, Barkodlu Terazi, Barkod Okuyucu ve Barkod Yazıcılar ile ticaretimizi teknolojinin getirdiği rahatlıkla yapıyoruz. Muhasebe, yazarkasa, el terminalleri için sahadan gelen taleplerle ortaya çıkan işlevsel yazılımlar yükümüzü bayağı hafifletti. Çamlıca Barkod’la çalışmak işletmemize güven veriyor. Teknolojinin daha ne kadar gelişeceğini zaman bize gösterecek.”

Yardıma mı ihtiyacınız var?
Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul Et
Reddet
Gizlilik Politikası