...

Ucuz Barkod Okuyucu

Ucuz Barkod Okuyucu Nasıl Alınır?

Biz bu makalemizde ucuz barkod okuyucu nasıl alınır bunu anlatmak istiyoruz. İnsanoğlu doğası gereği her zaman en iyi ürünü en ucuza almak ister.

Bazı insanlar pahalısı daha iyidir diyerek fiyatına bakarak pahalı ürünü tercih ederken genel halk ucuz olanı tercih eder.

Barkod okuyucunun okuduğu barkod çizgilerinin bir koda karşılık gelmesi düşüncesi 1940’lara kadar dayansa da asıl gelişimini 1990’dan sonra göstermiştir.

Barkod okuyucu modelleri

Camlica barkod otomasyon yaziilim barkod urunleri 096
Camlica barkod otomasyon yaziilim barkod urunleri 032

Blog

CCD Barkod Okuyucu

İlk örnekleri CCD dediğimi teknoloji ile başlayan barkod okuyucular okuma performansı düşük olmasına rağmen fiyat olarak çok ucuz değildi. İnsanlar ellerinde çizgilere sürterek barkodları okutmaya çalışırken kasiyerler müşterilerden oğlum veya kızım şu benim hesabımı yap paramı al onunla sonra oynarsın lafını çok duymuşlardır.

CCD barkod okuyucular genelde kalın bir ışık demeti yayarak barkodu tarar. Charge coupled device yükten bağlaşık aygıt söz öbeğinin ilk harflerinden oluşur. CCD barkod okuyucular barkod çizgilerini tarar ve bir dekoder yardımıyla elektrik sinyaline çevirerek bağlı olduğu alete iletir. İlk üretilen CCD barkod okuyucular 1-2 cm uzaklıktan okuma yapabiliyorlardı. Fiyat olarak lazer okuyuculara göre performansı çok kötü olmasına rağmen yırtık ve deforme olmuş barkodları okumada daha başarılıdır. Son yıllarda okuma mesafesi 20-30 cm aralığına kadar genişlemiştir.

Blog

Lazer Barkod Okuyucu

Lazer barkod okuyucu bir motor (engine) vasıtasıyla ve ayna vasıtasıyla tek bir çizgiyi çoğaltarak barkod üzerine yansıtır, barkoddan yansıyan ışın demeti yakalanır ve kod çözücü dekoder vasıtasıyla çözülerek bağlı olduğu alete iletilir. Bu tip okuyucular performans olarak çok yüksektir. Ama hareketli parçalar arıza oranını artırır. Düşmelerde veya zaman içinde motor dönmeden dolayı arızalar oluşur.

CCD okuyuculara göre performans isteyen tüm işletmelerin kayıtsız şartsız tercihi olmuştur. Farklı engine tiplerine göre okuma mesafesi barkod büyüklüğüne bağlı olarak 14 metreye kadar çıkabilir.

Camlica barkod otomasyon yaziilim barkod urunleri 042
Camlica barkod otomasyon yaziilim barkod urunleri 088

Blog

Imager Barkod Okuyucular

Barkod okuyucular tam bir devrimi kamera ile barkodun resmini çekip kod çözücü vasıtasıyla kodu çözen bu yeni teknoloji hem performans hem fiyat olarak barkod okuyucuları dönüştürdü.

Hem 1D hem 2D (karekod okuyucu) olarak üretilen barkod okuyucu arıza oranları çok azalmış kaliteleri kullanılan kamera çözünürlüğü ile doğru orantılı olarak artmıştır. Ama sadece kamera çözünürlüğü doğru bir okumayı ağlamaz. Image barkod okuyucular bazı üreticiler tarafında geliştirilen dekoder yazılımlarındaki hatalardan dolayı doğru sonuç döndürmez. Bazen eksik okumalar yapabilir.

Çinli bazı üreticiler kendi geliştirdikleri engine vasıtasıyla fiyatları ciddi anlamda aşağı çekmeyi başarmışlar ama okuma performansı kullanıcıyı hiçbir zaman mutlu etmemiştir. Bir kasa sistemi kuran süpermarket 2.000-3.000 Usd arasında para ödediği kasasında 20-30 dolarlık bir tasarruf yüzünden kötü performans istemez.

Ucuz barkod okuyucu satın alabilmenin yolu lazer barkod okuyuculara göre fiyat performans olarak çok üst seviyelere çıkan imager barkod okuyucu satın almaktan geçer. Imager barkod okuyucular kullanılan görüntüleyici ve barkod büyüklüğüne göre 21 metreden barkodları okuyabilmektedir.

Barkod okuyucu ile ilgili daha detaylı bilgi için

Barkod Okuyucular

Diğer Yazılar

Temsilcimizle Görüşün

Kullanıcı Yorumları

Akcin Kuruyemiş

Süleyman Akcin

"Bulut tabanlı ERP programı sayesinde Server’ın Elektrik faturası fiyatına Bulut kullanıyoruz. Bulut tabanlı bir program sayesinde her zaman her yerden sistemi kullanabiliyoruz. Pazar günü evden, Tatilde Plajdan internetin çektiği her yerden Dükkanın ve Toptanın cirolarını görebiliyoruz. Teknoloji sayesinde işimiz her zaman elimizin altında. Teşekkürler Çamlıca Barkod."

Zky Giyim

Orhan Yılar

"Alt yapı ve sistem maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile ve istediğim pc yada tabletten işlerime odaklanabilmek için Tamsoft Erp muhasebe programını seçtim. Artık tablet yada pc nin olduğu her ortam bize çalışma ofisi oldu. Mali onaylı yazarkasa yerine E-arşiv kasa kullanarak z raporu almak zorunda kalmıyoruz ve ay sonu mali onaylı rapor almak zorunda da değiliz. Entegrötör firma üzerinden muhasebecimize kullanıcı açıyor ve istediği zaman faturaları almasını sağlıyoruz. Otomasyon ürünlerinin entegre çalışması sayesinde işlerimiz çok kolaylaştı."

Berk Süt

Mehmet Başoğlu

“Herkesin kolaylıkla kullanabileceği Dokunmatik Pos, Barkodlu Terazi, Barkod Okuyucu ve Barkod Yazıcılar ile ticaretimizi teknolojinin getirdiği rahatlıkla yapıyoruz. Muhasebe, yazarkasa, el terminalleri için sahadan gelen taleplerle ortaya çıkan işlevsel yazılımlar yükümüzü bayağı hafifletti. Çamlıca Barkod’la çalışmak işletmemize güven veriyor. Teknolojinin daha ne kadar gelişeceğini zaman bize gösterecek.”

Yardıma mı ihtiyacınız var?
Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul Et
Reddet
Gizlilik Politikası